&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

Robotik Rahim Alma Ameliyatı

Rahim alma ameliyatı son yıllarda en fazla başvurulan ve gerek duyulan operasyonların başında gelir. Kadınlarda rahim bölgesinde yaşanan birçok rahatsızlık ve sorun sebebiyle rahmin alınması gerekebilir. Akla ilk olarak kanser gelse de aslında rahmin alınmasına neden olan birçok durum vardır. Rahim alma operasyonları birçok yerde histerektomi olarak da ifade edilebilir. Rahim alma operasyonlarına karşı son yıllarda tıp dünyasındaki en önemli gelişme kuşkusuz Robotik rahim alma ameliyatı olmaktadır. Bu operasyon sayesinde kişiler, rahimlerinin alınması noktasında çok daha rahat ve konforlu bir süreç geçirebilmektedir.

Rahim Alma Ameliyatı Gerektiren Durumlar

Histerektomi yani rahim alma operasyonu gerektiren birçok sağlık problemi vardır. Kadınlarda oldukça yüksek bir orana sahip olan bu operasyonun gerekli olduğu durumlar şöyledir;

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Nedir?

Histerektomi nedir sorusundan daha fazla merak edilen ve önemli olan bir konu var ise o da robotik rahim alma ameliyatı olmaktadır. Rahim alma operasyonlarında sıklıkla kullanılan robot cerrahi, rahmin çıkarılması sırasında robotik ekipmanların kullanılmasıdır. Rahim olarak ifade edilen organ, kadınların pelvis bölgesinde bulunan kaslı ve için boş bir organdır. Robotik destekle yapılan cerrahi operasyonlarda iki ayrı ekipman kullanılır. Bunlardan biri hastanın yanında bulunan robotik ekipmandır. Bu ekipmanın dört kolu vardır ve operasyonu aslında bu kollar gerçekleştirir. Robotik cerrahi yönteminde yine bu robotik kolları cerrah kontrol eder.

Kimler Robotik Rahim Alma Ameliyatından Yararlanabilir?

Robotik ameliyat rahim operasyonlarında son yıllarda oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Bunun nedeni hem cerraha hem de hastaya büyük kolaylık sağlamasıdır. İsteyen birçok kişi rahim alma operasyonlarında rahatlıkla robotik cerrahi yöntemlerini tercih edebilecektir. Bunların yanı sıra Robotik destekli histerektomi özellikle aşağıdaki kişiler için oldukça uygundur. Bu kişiler;

 • Obezite hastaları
 • Pelvik yapışıklıkları olan veya ileri evre endometriozis olan hastalar
 • Endometriyal kanser (rahim kanseri) olan hastalar

Robotik destekli rahim alma operasyonlarının sizlere uygun olup olmadığını anlamak için doktorunuz ile görüşmeniz ve muayene olmanız gerekir. Muayene sonucunda sizlere detaylı bilgi verilecektir.

Robotik Rahim Alma Ameliyatının Avantajları

Rahim alma ameliyatı olanlar için robotik cerrahinin büyük avantajlar sağladığını ifade edebiliriz. Hastaların operasyon sırasında ve sonrasında büyük avantajlar sağlaması, bu operasyona daha fazla yönelmesini sağlamaktadır. Robotik rahim almanın genel olarak avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Hastalarda operasyon sırasında daha az kan kaybı yaşanır.
 • Ameliyat sonrasında daha az ağrı olur.
 • Daha küçük insizyonlar(kesiler) açıldığı için daha az yara izi oluşur. Bu hem daha az yara izi oluşmasını hem de daha hızlı iyileşmeyi sağlar.
 • Hastalarda daha az enfeksiyon riski olur.
 • Hastanede kalma süreleri azalır.
 • Gündelik yaşamınıza çok daha hızlı bir şekilde geri döner.

Rahim alma operasyonları normal koşullarda kolay bir operasyon değildir ve hastalar kısa sürede iyileşme gösteremezler. Ancak robotik cerrahi kullanıldığında iyileşme sürecinin çok daha kolay ve hızlı olacağını söyleyebiliriz.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Öncesi

Rahim ameliyatı için robotik cerrahi tercih edildiğince öncesinde bir hazırlık süreci gereklidir. Bu operasyon için karar verdiğinizde öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Doktorunuz sizleri fiziksel olarak muayene edecektir. Buna ek olarak sizlerden kan ve idrar testleri istenecektir. Operasyondan önceki akşam ve sabah yemeyi ve içmeyi bırakmanız gerekir. Uzman doktorumuz sizlere operasyonun tüm detayları, riskleri ve genel olarak prosedür hakkında sizleri bilgilendirecektir. Bu yüzden hiç endişe duymanıza ve korkmanıza hiç gerek yoktur.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahim alınması için gerçekleştirilen robotik operasyon yapılırken takip edilen işlem adımları ve operasyonun detayları şöyledir;

 • Öncelikle mesanenizin boşaltılması amacıyla sonda takılır.
 • Karın bölgesinde işlem öncesinde steril bir çözelti ile temizleme yapılır.
 • Hastaya anestezi uygulaması yapıldıktan sonra karın bölgesinde dört, beş küçük cerrahi kesik oluşturulur.
 • Robotik cerrahide kullanılan aletler karın bölgesine yerleştirilir ve cerrah, bilgisayar konsolu başında oturacak ve robot kollarını kontrol edecektir.
 • Cerrahi operasyonda uterus(rahim), genellikle vajinadan çıkarılır bazı durumlarda karın bölgesinde açılan kesi bölgelerinden de çıkarılabilir.

Da vinci robotik cerrahi yöntemi olarak da bilinen robotik cerrahi yönteminde genel olarak ameliyat süreci bu şekilde devam etmektedir.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Rahim alınması ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı doğal olarak operasyonu geçirmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Operasyonun süresi, cerrahın uzmanlığına ve operasyonda yapılacak olan işlemlere göre değişiklik gösterir. Tüm bunlar dikkate alınarak bakıldığında robotik rahim alma operasyonu ortalama 1 ila 4 saat arasında değişecektir.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Sonrası

Rahim alma ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede hastaneden çıkar ve evinde dinlenmeye başlar. Bu süreçte kanama, ağrı ve yüksek ateş yaşanırsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunun dışında doktorunuz kullanmanız gereken ilaçlar ve dikkat etmeniz gereken durumlar hakkında sizlere yeterli bilgiyi verecektir. Rahim alınması sonrasında olası sorunlar için doktorunuz sizleri bilgilendirecek ve sizlere destek olacaktır. Operasyon sonrasında kendinizi çok yormadan ve zorlamadan egzersizlere başlayabilirsiniz.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Operasyonunda İyileşme Süreci

Robotik ameliyat operasyonu sonrasında bazı hastaların bir gece hastanede kalması gerekirken bazı hastalar aynı gün taburcu olabilir. Operasyondan bir gün sonra hafif aktiviteler yapabilirsiniz. Doktorunuz durumunuza göre normal aktivitelere ne zaman dönebileceğiniz konusunda sizlere bilgi verecektir. Robotik cerrahi yöntemi sayesinde kısa sürede operasyondan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Robotik rahim ameliyatı iyileşme süreci çok daha hızlı ve kolay olduğu için de çok daha fazla tercih edilmektedir.

Robotik Rahim Alma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Rahim alma ameliyatı riskli mi sorusu da hastalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle her cerrahi operasyonda olduğu gibi robotik histerektomi operasyonlarında da bazı riskler ortaya çıkmaktadır. Bu operasyonun en önemli risklerinden biri, geleneksel operasyonlardan daha uzun sürdüğü için biraz daha fazla risk ortaya çıkmaktadır. Operasyon süresinin artması komplikasyonların artmasına da neden olmaktadır. Genel olarak operasyonun riskleri şöyledir;

 • İdrar kesesi ve yakınlarında bulunan organlarda hasar
 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziden kaynaklı sorunlar
 • Bacaklarda oluşan kan pıhtıları
 • Şişlik ve ödem

Cerrahi operasyonların en basitinde dahi bazı riskler mevcuttur. Bu yüzden robotik cerrahi operasyonların da risk faktörleri sizleri endişelendirmemelidir. Ayrıca alanında uzman bir cerrahtan destek aldığınızda risk faktörleri büyük oranda azalacaktır. Bu yüzden özellikle cerrah seçimi noktasında dikkatli olmanız gerekir. Dr. Derman Başaran hocamız bu alanda tercih edebileceğiniz alanının en iyi uzmanları arasında yer alır.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı Fiyatları

Rahim alma operasyonlarında sıklıkla tercih edilen robotik operasyonlarda fiyat konusu da önemli bir detaydır. Operasyonlarda süreci ve fiyatı etkileyen birçok önemli detay vardır. Öncelikle robotik cerrahi operasyonların fiyat bilgisi için detaylı bir muayene süreci gereklidir. Operasyona uygun olup olmadığınızın tespit edilmesi gerekir. Sonrasında robotik rahim alma ameliyatı fiyatı hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşmek ve muayene olmak için istediğiniz zaman iletişime geçebilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Robotik Rahim Alma Ameliyatı tedavisi amacı ile randevu oluşturmak için TIKLAYINIZ.

Yaşama Randevu Alın !