&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti kadınların çoğunda görülen bir sorundur. Yumurtalık kistleri yumurtalıkların üzerinde bulunan içi su dolu kesecikler olarak tanımlanır. Yumurtalık kistleri her yaşta görülebilir. Fakat kist çeşitlerinin görülme sıklığı yaşlara göre değişkenlik gösterebilir. Yumurtalık kistleri farklı çeşitlerde meydana gelir.

  • Fonksiyonel kist: Bu kistler genellikle ameliyat gerektirmeyen türdendir. 13 ile 18 yaş arası adölesan olarak adlandırılan dönemde fonksiyonel kist daha sık görülür. Bu kistler zamanla kaybolma eğilimindedir. Görülme nedeni ise adölesan adı verilen dönemde hormonların dengesinin tam olarak sağlanmamış olmasıdır. Her ne kadar basit bir kist olarak görünüyor olsa da düzenli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Çok düşük oranlarda da olsa bazı sorunlar görülebilir. Bu kist türevleri doğurganlık döneminde de sık karşılaşılan bir durumdur.
  • Korpus luteum kistleri: Regl döneminde görülen kistler olup çoğu kendiliğinden kaybolur.
  • Dermoid kistler ise genelde hamilelik dönemlerinde görülür. Dermoid kistler yapısından dolayı ağırlık oluşturabilir ve bu durumda yumurtalık dönmesine sebep olabilir.
  • Çikolata kisti genel olarak üreme dönemlerinde görülmektedir olup birçok kadında bulunur.

Yumurtalık kistlerinde bir takım belirtiler söz konusu olabilir. Yumurtalık kisti olan bireylerde genellikle adet düzensizliği ile karşılaşılır. Ayrıca kişilerde kasık ağrısı ağrısı da sık olarak karşılaşılan durumlardan biridir. Bu gibi durumlarda kişilerin uzman hekime başvurması gerekir.

Yumurtalık kisti ameliyatı genellikle belirtilerin şiddetli olduğu durumlarda ve ya kişiler için risk barındırdığı durumlarda başvurulan cerrahi yöntemdir. Yumurtalık kistleri her ne kadar kanser oranı düşük olan kistler olsa da büyüklükleri ve kist türü oldukça önemlidir. Bazı durumlarda kişinin gebe kalmasına engel olduğundan dolayı da ameliyat yöntemine başvurulabilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yumurtalık kisti kadınların çoğunda görülür. Kistlerin bazıları kendi kendine yok olurken bazıları ise kişilere rahatsızlık verebilir. İlaç tedavisinden yanıt alınmadığı durumlarda kişiler için sorun teşkil ediyorsa cerrahi yönteme başvurulur. Aynı zamanda kişilerde kist patlaması görülebilir. Bu durumlar kişilerde istenmedik sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı da ameliyata başvurulabilir. Bazı yumurtalık kistlerinde kanser görülme olasılığı düşük de olsa vardır. Kanser riski bulunan kistlerin ameliyatı yayılmasını önlemek adıyla gerekli olabilir. 

Yumurtalık kisti ameliyatlarında kişilerin sorununa göre yol izlenir. İki yumurtalıktan ya da tek yumurtalıktan kistler temizlenir. Kistler bir ya da birden fazla olabilir. Yumurtalık kisti ameliyatlarında her zaman yumurtalıkları almaya gerek duyulmaz. Fakat çok sayıda ve büyük kistler söz konusu ise ve yumurtalıklar tam olarak temizlenemiyorsa yumurtalıkların alınması söz konusu olabilir. Ameliyatlar kişide görülen sorunlara göre farklı şekillerde olabilir. Yumurtalık kisti ameliyatları açık ve ya kapalı bir şekilde gerçekleştirilir.

Açık Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Açık ameliyat aynı zamanda laparotomi olarak adlandırılır.  Açık ameliyat sırasında ameliyatı gerçekleştiren hekim yapısal bozuklukları temizleme imkanı bulabilir. Açık yumurtalık kisti ameliyatı genellikle kistlerin büyük olduğunda başvurulan bir yöntemdir. Fakat kanser şüphesi bulunan kistler içinde açık ameliyat tercih edilir.

Açık yumurtalık kisti ameliyatının kanser şüphesinde tercih edilmesinin en büyük sebebi daha büyük kesiler açılabiliyor olmasıdır. Bu sayede ameliyatı gerçekleştiren cerrah kanser riski bulunan bölümü daha kola bir şekilde inceleyebilir ve daha rahat temizleme imkanı bulabilir.  Yumurtalık kisti ameliyatında kesiler genelde alt karın bölgesinde gerçekleştirilir. Yumurtalıklarda bulunan kistler lazer yardımı ile yakılır ya da gerekiyorsa yumurtalıkların alımı söz konusu olabilir. Daha sonra bölge eski konumuna getirilerek dikme işlemi gerçekleştirilir ve ameliyat son bulur.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı genelde karın üzerinde ufak bir kaç kesi açılarak gerçekleştirilir. Kesilerden laparoskopi aleti yerleştirilir ve görüntüleme işlemi yapılır. Bu yöntem aynı zamanda tanı koymak içinde kullanılabilir.  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı kanser şüphesi bulunmayan hastalarda tercih edilir. Kapalı ameliyat sırasında yumurtalıklarda her hangi bir zarar söz konusu olmaz.  İyileşme süreci laparoskopik ameliyatlarda daha kısa sürede gerçekleşir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri

Yumurtalık kisti ameliyatları genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bazı kişiler genel anesteziye karşı hassas olabilmekte ve bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bu gibi sorunlar yumurtalık kisti ameliyatında da geçerli olabilir. Bu sebeple kişilerin genel anesteziyi kaldırıp kaldıramayacağı göz önünde bulundurulması gerekir. Aynı zamanda bu ameliyatlar genel olarak karın kısmından girilerek gerçekleştirildiği için genital organlarda yapışıklık görülme riski olabilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası kişiler genellikle 1 veya 2 gün hastanede gözlem altında tutulur. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ameliyatın zorluk derecesine göre değişkenlik gösterir. Her ameliyatta olduğu gibi Yumurtalık kıstı ameliyatı sonrasında da kişiler ağır işlerden bir süreliğine uzak durması gerekir. Karın şişliği ameliyat sonrasında birçok kişide oluşmaktadır fakat bu geçici bir durumdur. Kişiler düzenli olarak egzersiz yapması sonucunda bu durum ortadan kalkacaktır. Fakat egzersize ameliyattan bir ay sonra başlanması gerekir.

Dikişlerin iyileşme süreci burada oldukça önemlidir. Kişiler karında şişlik ile birlikte ateş ve ya aşırı ağrı hissediyorsa mutlaka ameliyatı gerçekleştiren doktora başvurmalıdır. Ameliyat sonrası kişiler kendini iyi hissedene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Ameliyatın büyüklüğü bu konuda önemlidir. Zira küçük bir operasyon söz konusu ise kişiler yaklaşık 3 hafta sonunda cinsel birliktelik yaşayabilirler. Yumurtalık Kisti Ameliyatı sonrasında Ameliyatı gerçekleştiren hekim kişilerin hamile kalmasında sakınca görüyorsa korunma yöntemlerine başvurmak gerekir. Burada en sık tercih edilen korunma yöntemleri ise doğum kontrol haplarıdır. Fakat genel olarak Yumurtalık kıstı ameliyatı sonrasında hamile kalmak sorun teşkil etmez.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nereden Yapılır?

Yumurtalık kistleri neredeyse her kadında görülür. Çoğu zaman kistler ameliyat gerektirmez. İlaçlarla tedavi olasılığı oldukça yüksektir. Fakat bazı durumlarda kişilere aşırı rahatsızlık vermekte ve ya kanser riski olabilir. Bu gibi durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Yumurtalık kisti ameliyatı karından kesiler açılarak gerçekleştirilir. Ameliyat açık ya da kapalı olarak yapılır. Ameliyatın seyri kişinin rahatsızlık boyutuna göre değişkenlik gösterir.

Ankara Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti ameliyatı Ankara’da uzman doktorlar tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Bu konuda başarılı uzman doktorların tercih edilmesi kişilerin sonraki yaşam kaliteleri için oldukça önemli bir durumdur. Ankara’da bu alanda başarılı ve tecrübeli doktorlar bulmak mümkündür. Ameliyatın seyri için doktor seçimi oldukça önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Kızlık Zarını Bozar Mı?

Yumurtalık kisti ameliyatı kızlık zarını herhangi bir zarar vermez. Yumurtalık kisti ameliyatı karın üzerinde açılan kesilerle gerçekleştirildiğinden kızlık zarı bozulmaz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yumurtalık kisti ameliyatı kişinin yaşadığı soruna ve durumuna bağlı olarak değişir. Bu sebeple ameliyat süreleri de değişkenlik gösterir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır Mı?

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrasında doktor uygun görüyorsa hamile kalınabilir. Bazı kişilerin ameliyatla alınması hamileliği kolaylaştırır. Yumurtalık hasar görmediyse hamilelik mümkündür.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrasında iyileşme sürecine kişiler kendini iyi hissettikleri zaman cinsel birliktelik yaşayabilir. İyileşme yaklaşık 3 hafta sürebilir.

Bir yanıt yazın