Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti ameliyatı kişilerin yumurtalıklarından bir veya ikisinden çok sayıda kistin çıkarılması için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Kistler bazı durumlarda küçük ve zararsız olduğu için müdahale edilmez ve sadece kistlerin çoğalmaması için tedavi uygulanır. Ancak bazı durumlarda kistler büyür ve tehlikeli hale gelir. Bu durumda da cerrahi müdahale sağlanır.

Yumurtalık kisti ile ilgili detaylı yazıma https://drdermanbasaran.com/yumurtalik-kisti/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yumurtalık kisti nedir sorusuna cevap vererek ameliyat hakkında da merak ettiklerinizi cevaplamak istiyoruz. Öncelikle bu kistler her yaştan kadında görülebilen, rahim yumurtalıklarında oluşan küçük ve büyük yumrulardır. Oluştuğu bölgeye, türüne ve büyüklüklerine göre farklı şekilde isimlendirilebilirler. Bu kistlerin çıkarılmasına veya yok edilmesine yönelik gerçekleştirilen cerrahi müdahaleye de yumurtalık kisti ameliyatı denir. Son derece önemli bir operasyon olan bu işlem doğru kişiler tarafından, doğru yöntemlerle yapılması gereken bir operasyondur.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nereden Yapılır?

Yumurtalık kist ameliyatı tercih edilen yöntemlere göre kapalı veya açık olarak yapılabilir. Yine bu noktada ameliyatın nereden yapılacağına kistlerin boyutuna ve bölgesine göre değişiklik gösterir. Bu yüzden buna dikkat edilmesi gerekir. Operasyon sırasında ne kadar uzman bir doktordan destek alırsanız o kadar başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yaptırılır?

Yumurtalık kisti ameliyatı kapalı, açık veya robotik olarak yaptırılabilir. Jinekoloji uzmanı tarafından kistlerin olduğu bölgeye göre hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiğine karar verilir. Son yıllarda en çok tercih edilen yöntem kapalı başka bir deyişle laparoskopik tedavi yöntemidir. Bu operasyonlarda kişilerin göbek deliğinden verilen karbondioksit ile kişilerin karnı şişirilir. Buradan kamera yerleştirilerek, kasık boşluğu ve karın içi boşluğu görüntülenir.

Görüntüleme yapıldıktan sonra karnın yan ve kasık bölgesine yerleştirilen trokarlar sayesinde laparoskopik ameliyat aletleri yumurtalık bölgesindeki kistlerin bölgeden ayrılmasını ve batın dışına çıkarılmasını sağlar. Yumurtalık kisti tedavisi noktasında doğru yöntemlerin tercih edilmesi, tedavinin başarı oranını etkiler. Ne kadar etkili ve iyi bir yöntem tercih edilirse o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden işlemi gerçekleştirecek olan jinekoloji uzmanı tercihine dikkat etmeniz gerekir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Yumurtalık kisti ameliyatı olanlar operasyon sonrasında bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Bu noktada genel olarak dikkat edilecekler;

  • Hastalarda operasyondan birkaç gün sonrasına kadar vücutlarının çeşitli yerlerinde ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bu durum birkaç gün içerisinde geçecektir.
  • Hastaların bu süreçte rahat edebilmesi ve acı hissinin minimuma inmesi için doktor tarafından uygun ilaçlar verilir. Bunun dışında sizler kesinlikle ilaç kullanmamalısınız.
  • Cerrahi müdahale sırasında kişilere gizli ve yapıştırmalı dikiş uygulanır. Bu yüzden dikiş aldırmak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.
  • Operasyon sonrasında dikiş bölgesinde kaşıntı olması iyidir çünkü bu bölgenin iyileştiğini gösterir.
  • Kesi yapılan bölgelerde morluk olabilir bu çok normaldir ve birkaç gün içerisinde geçecektir.
  • Kesi bölgelerine uygulanan bandajlar, 48 saat sonra bölgeden çıkarılır. Eğer bandajlar çıkarıldığında kanama veya sıvı gelme durumu varsa tekrar bandaj uygulanabilir.
  • Ameliyattan sonraki ilk 12 saat boyunca sadece sıvı gıda alınmalıdır. Sonrasında eğer bulantı olmazsa katı gıdalara geçilebilir.
  • Operasyondan sonraki 48 saat banyo yapılmamalıdır. Sonrasında da çok sıcak su veya sauna gibi şeyler tercih edilmemelidir.

Yumurtalık kisti operasyonu sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu; titreme, ateş, karında şişlik bulantı, kusma, gaita yapamama gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatı

Yumurtalıkta kist ameliyat fiyatları her cerrahi operasyonda olduğu gibi yine kistin boyutuna ve durumuna göre değişir. Kistlerin durumuna göre kişilere müdahale edilir ve ayrıca buna göre doğru cerrahi yöntem tercih edilir. Bu noktada kişilerin bilmesi gereken en önemli şey uygulanacak yöntemlerin türü ve zorluk derecesidir. Operasyon için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini merak ediyorsanız öncelikle muayene olmanız ve kistlerin durumu hakkında bilgi almanız gerekir. Ancak bu şekilde geçireceğiniz operasyonun fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

Yumurtalık kisti ameliyatı Ankara gibi önemli şehirlerde daha gelişmiş tekniklerle uygulanan operasyonlardır. Öncelikle bu şehirlerde alanında çok daha fazla jinekolojik onkoloji uzmanı bulabilirsiniz. Gelişmiş tedavi yöntemleri daha yüksek başarı oranları sağlar. Ankara gibi bölgelerde sizler de bu operasyonları gerçekleştirerek çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle yumurtalık kisti ameliyatı gibi ameliyatlarda doğru şekilde müdahale edilmediğinde çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Doç. Dr. Derman Başaran ile Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti operasyonları konusunda oldukça profesyonel olan Doç. Dr. Derman Başaran sizlere destek olmaktadır. Ankara’da yer alan jinekoloji uzmanımız sizlere yumurtalık kistleri ve daha birçok önemli sağlık sorununda destek sağlar. İhtiyaç duyduğunuz anda iletişime geçerek ve hocamızı ziyaret ederek sizler de hem genel muayene olabilir hem de Yumurtalık kisti ameliyatı gibi operasyonlar konusunda destek alabilirsiniz.

Doç. Dr. Derman Başaran Randevu için TIKLAYINIZ.