HPV Virüsü Enfeksiyonu

HPV virüsü enfeksiyonu genital siğillere ve rahim ağzı kanserine yol açabilen bir virüstür. Ciltten cilde temas ile bulaşabilir, genellikle cinsel temas ile bulaşsa da doğrudan cilt teması ile geçebildiği de gösterilmiştir.

HPV Virüsü Enfeksiyonu Nedir ?

İnsan papilloma virüsü; diğer adıyla HPV, genital, anal, oral ve vücudun bazı bölgelerinde siğil (kondilom) oluşumuna ve rahim ağzı kanserine yol açabilen cinsel yolla bulaşan virüstür.

Enfekte olan insanların çoğunda herhangi bir bulgu veya şikayet bulunmaz ve virüs bir-iki yıl içinde vücuttan temizlenir. Bulaşı olan kadınların %10-20 sinde ise virüs vücuttan temizlenemez ve şikayetlere yol açar.

İnsan papilloma virüsünün bir 100 den fazla çeşidi mevcuttur. Bunlardan tip 6 ve 11 genital siğillere ve kondilomlara neden olur. Tip 16 ve 18 başta olmak üzere Tip 31, 33, 45 ve 58 gibi diğer çeşitlerin ise rahim ağzı kanserinde rol aldıkları kanıtlanmıştır.

HPV Nasıl Bulaşır?

Virüsü olan biriyle vajinal, anal veya oral seks yaparak  virüsü kapabilirsiniz. En çok vajinal veya anal seks sırasında yayılır. Enfekte bir kişinin hiçbir belirti veya semptomu olmasa bile geçebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, human papilloma  enfeksiyonunun çok yaygın olduğunu çünkü penetratif ilişki olmadan yayılabileceğini açıkladı. Bu demek oluyor ki basitçe ciltten cilde temas yoluyla geçebilir.

Cinsel olarak aktif olmadan da  virüs ile enfekte olabilirsiniz – bu virüs ciltten cilde temas yoluyla kolayca yayıldığından, İnsan papilloma virüsü ile cinsel ilişkiye girmeden de enfekte olmanız mümkündür. El ele tutuşmak gibi enfekte olmuş ciltle uzun süreli temas, virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Çoğu virüs vakası, bağışıklık sistemi virüs ile savaşırken ve virüsü vücuttan atarken 1 ila 2 yıl içinde temizlenir. Bundan sonra virüs kaybolur ve başkalarına bulaşamaz. Aşırı durumlarda, bulaşan virüs vücutta yıllarca hatta on yıllarca uykuda kalabilir.

Dış Yüzdeyden Bulaş

Enfeksiyon, giysiler veya çevresel yüzeyler gibi cansız nesnelerde tespit edilebilir. Ancak, iletimin bu yolla gerçekleştiği bilinmemektedir.

Oto-Inokülasyon Bulaş

Cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra cansız nesnelerden eş destekli bulaşma, otoinokülasyon veya bulaşma, eşzamanlı (eşzamanlı) genital ve anal enfeksiyonları açıklayabilir.

Vertikal Bulaş

HPV’nin anneden fetüse dikey geçişinin meydana geldiği bilinmektedir. Gerçekten de, genital HPV’li kadınlardan doğan yenidoğanların% 80 kadarı, nazofaringneeal aspiratlarında veya oral mukozalarında] saptanabilir HPV DNA’sı saptanır ve bu aylarca veya yıllarca devam edebilir.

Cinsel İlişki Olmadan HPV ‘nin Bulaşması Mümkün Müdür?

HPV, meni veya tükürük gibi vücut sıvıları yoluyla değil, ciltten cilde temas yoluyla bulaşır. Bu, en kolay vajinal, anal ve oral seks gibi cinsel temas yoluyla olur. Ancak, herhangi bir mukoza zarıyla (ağızlar, dudaklar, anüs ve cinsel organların parçaları gibi) veya cildinizdeki zedelenmeler ile temas ederse de olabilir.

Doğru kullanıldığında prezervatif, bulaşma riskini azaltır. Bu koruma yüzde yüz değildir ama bir etkisi vardır. Bunun nedeni virüsün çoğunlukla penis derisinde bulunmasıdır.

HPV Virüsü Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

HPV virüsü bulaştıktan sonra 2 hafta ile 2 yıl arasında belirti göstermektedir. Kimi durumlarda bu süre içerisinde herhangi bir belirti görülmeden virüs vücuttan atılmaktadır. Kimi durumlarda ise bu süre içerisinde anal, oral, vajinal siğiller ile HPV virüsü belirti gösterebilir.

HPV Kimlerde Görülür?

Cinsel olarak aktif olan herkes, sadece bir kişiyle seks yapmış olsanız bile HPV alabilir. Enfekte olan biriyle seks yaptıktan yıllar sonra da semptomlar geliştirebilirsiniz.

Kimler Risk Altındadır?

HPV açısından risk altında olunan durumlar;

 • Çok eşlilik
 • Korunmasız ilişki
 • Erken yaşta cinsel birliktelik
 • Sigara tüketimi
 • Bağışıklığın düşük olması
 • Kronik hastalıklar ve
 • Kadınlar için rutin jinekolojik muayene uygulanmaması

Olarak açıklanabilir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

“HPV nasıl belirti gösterir?” “Belirtileri nelerdir?” sorularınızın cevabını vereceğiz.  Düşük riskli HPV nadiren kansere dönüşür ancak cinsel organlar ve anüs çevresinde genital siğiller gibi semptomlara neden olabilir. Ancak bu belirtiler her zaman görünmez. Örneğin anüs, vajina veya serviks içinde meydana gelebilirler. Yüksek riskli herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Genital Siğil Nedir?

Condyloma acuminata, insan papilloma virüsünün  neden olduğu anogenital siğilleri ifade eder. Anogenital siğillere neden olan en yaygın HPV türleri 6 ve 11’dir. Öncelikle cinsel temas yoluyla yayılan çift sarmallı bir DNA virüsüdür.

Kondilomlar veya genital siğiller ciltte yüzeyden kabarık gözüken, pembe kahverenkli karnabahar şeklinde oluşumlardır. Genellikle HPV 6 ve HPV 11 enfeksiyonlarından kaynaklanırlar. Her iki cinsiyette de görülebilmekle beraber, kadınlar daha sıklıkla etkilenir. Genital siğiller genellikle herhangi bir şikayete yol açmazlar bununla beraber, sürtünme ile kanayabilirler ve kozmetik olarak rahatsız edici olabilirler.

Siğil tedavisinde benzer başarı şansına sahip tıbbi ve cerrahi çok sayıda yöntem mevcuttur. Siğillerin yerleşim bölgelerine ve hasta özelliklerine göre istenen tedavi seçilebilir.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

“Genital siğil nasıl bulaşır?” sorusunun cevabı; virüsü taşıyan bir başkasının cinsel organlarıyla cinsel organlarınıza dokunarak alırsınız. Virüs ciltte mevcut olabilir ancak gerçek siğiller görülemez. Prezervatif kullansanız bile siğillere yakalanabilirsiniz, çünkü prezervatif genital cildin tamamını kaplamaz. Kondilom oluşan bölge ile doğrudan temas etmek genital siğil bulaş riskini artıracaktır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda genital siğiller vajina veya anüs içinde ve çevresinde veya servikste görülür. Çok küçük olabilirler ya da büyük kümeler halinde görünebilirler. Karnabahara benzeyen yapılar olarak tarif edilebilirler. Kırmızımsı renkli veya beyaz olabilirler. Bazen genital siğillere sahip olabilirsiniz ancak hiçbir belirti göstermeyebilirsiniz.

HPV Tipleri Nelerdir?

“HPV tipleri nelerdir?” “Hangi tipler hangi hastalıklara yol açar?” sorusunun cevabını bu yazıda vereceğiz. İnsan papiloma virüsünün tanımlanmış 200’den fazla türü mevcuttur. Yüksek riskli insan papilloma virüsü türleri, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık% 70’ine neden olan 16 ve 18’i içerir. Diğer yüksek riskli insan papilloma virüsleri arasında 31, 33, 45, 52, 58 ve birkaç tane daha bulunur.  6 ve 11 gibi düşük riskli virüs suşları, nadiren kansere dönüşen genital siğillerin yaklaşık% 90’ına neden olur.

6 ve 11, düşük riskli  türleridir. Genital siğillerin yaklaşık yüzde 90’ı ile bağlantılıdırlar. HPV 11 ayrıca rahim ağzında değişikliklere neden olabilir. Genital siğiller, genital bölgenizde karnabahar şeklindeki şişliklere benzer.

Genellikle cinsel partnerin maruz kalmasından birkaç hafta veya ay sonra ortaya çıkarlar. HPV aşısı yaptırmak HPV 6’yı önlemeye yardımcı olabilir. Aşı ayrıca HPV 11’e karşı da koruma sağlar. Gardasil, klinik deneylerde tip 6 ve 11’e karşı korumada yüzde 89 ila 99’a varan bir etkinlik gösterdi.

HPV aşısı, bir kişinin zaten maruz kaldığı bir türüne karşı koruma sağlayamayacağı için, aşıların cinsel olarak aktif hale gelmeden önce alınması tavsiye edilir.  6 veya 11 tanısı alırsanız doktorunuz imikimod veya podofilox (Condylox) gibi ilaçlar yazabilir. Bunlar genital siğil dokusunu yok eden topikal ilaçlardır.Bu ilaçları doğrudan genital siğillerinize uygulayabilirsiniz.

Hangi Tipi Kansere Neden Olur?

En çok kansere neden olan 14 HPV türü, 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68 türlerini içerir. Kanser, birlikte invaziv rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık % 70’ini oluşturur. Bununla birlikte, HPV 16 veya 18 ile enfeksiyonların tümü kansere dönüşmez.

Genital Siğile Neden Olan Tipleri Hangileridir?

Ağızda ve boğazda siğiller görülebilir. İki HPV türü, tip 6 ve 11, bu siğillerin yüzde 90’ına neden olur. Cinsel olarak aktif olan insanların sadece yüzde 1’i, diğer genital bölgelere ve cinsel partnerlere yayılmasını önlemek için tedavi gerektiren fark edilebilir genital siğillere sahiptir.

Hangi Tipler Kendi Kendine Vücuttan Atılır?

Çoğu durumda, vücudunuz virüse karşı antikorlar üretebilir ve virüsü bir ila iki yıl içinde temizleyebilir. Çoğu HPV tipi tedavi olmaksızın kalıcı olarak ortadan kalkar. Bu nedenle, virüsün sizde olduğunu bilmeden, virüsü tamamen kapatıp temizlemek alışılmadık bir durum değildir.

Her Çeşidi Belirti Gösterir Mi?

Hastaların büyük kısmında insan papilloma virüsü herhangi bir belirti göstermez ve vücutta herhangi bir değişiklik göstermeden bir kaç yıl içinde temizlenebilir.

HPV Tamamen İyileşir Mi?

HPV virüsü %80 oranında 2 yıl içerisinde kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak vücuttan atılabilmektedir. 

HPVli Biriyle İlişkiye Girmek

HPVli biriyle ilişkiye girmek en sık merak edilen sorular arasındadır. Virüs taşıyıcısı olsa da olmasa da her cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalıdır. HPVli biriyle prezervatif kullanarak dahi ilişkiye girseniz enfekte olma olasılığınız yüksektir. 

Tekeşlilikte HPV Bulaşır Mı?

HPV sadece çokeşlilikte görülür diye bir şey diyemeyiz. Tekeşlilikte de virüs bulaşabilir.

Tanı Nasıl Konulur?

HPV tanısı için bir kişinin enfekte olup olmadığını öğrenmek için herhangi bir test yoktur. Ayrıca, virüsü ağızda veya boğazda bulmak için onaylanmış bir  test yoktur.

Rahim ağzı kanserini taramak için kullanılabilecek HPV testleri vardır. Bu testler yalnızca 30 yaş ve üstü kadınlarda tarama için önerilir. 30 yaşın altındaki erkekleri, ergenleri veya kadınları taramak için  testler önerilmez

Çoğu insan enfekte olduklarını bilmez ve bundan dolayı hiçbir zaman semptom veya sağlık sorunları geliştirmez. Bazı insanlar genital siğil olduklarında HPV’ye sahip olduklarını öğrenirler. Kadınlar, anormal bir Pap testi sonucu aldıklarında (rahim ağzı kanseri taraması sırasında)  sahip olduklarını öğrenebilirler. Diğerleri, kanser gibi daha ciddi sorunlar geliştirdiklerinde bunu öğrenebilirler.

Genç Kızlarda Tanı

Doktorları bir sorun olduğunu düşünmedikçe genç kızların Pap smear yaptırmasına gerek yoktur. Bir kız 21 yaşına geldiğinde, sağlığını izlemenin bir yolu olarak düzenli Pap smear yaptırmaya başlamalıdır. Normal Pap smear sonuçları olan 20’li yaşlarındaki kadınlar 3 yılda bir test yaptırmalıdır.

Smear Bozuklukları & HPV Taraması

Rahim ağzı kanseri taraması için yapılan smear ve taraması sonucunda,  enfeksiyonuna bağlı değişiklikler saptanabilir. Bunlardan sık görülenleri ASCUS, LSIL, HSIL ve AGUS’tur. Tarama sonucunda  saptanması halinde veya bir smear bozukluğunda bu bulguların bir jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanı tarafından kolposkopi altında değerlendirilmesi gerekebilir.

Kolposkopi

Rahim ağzı kanseri için yapılan rahim ağzı yayması(smear) veya HPV testlerinden birisinde anormallik olması durumunda önerilen uygulama Kolposkopidir. Kolposkopi sayesinde rahim ağzına bir büyüteç vasıtası ile detaylı bir şekilde bakılıp gerek duyulursa rahim ağzından biyopsi alınabilir. Kolposkopi genellikle ofis koşullarında herhangi bir anestezi ihtiyacı olmadan yapılabilen bir işlemdir bununla beraber hastaların ihtiyacına göre anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

LEEP ve Konizasyon

Rahim ağzı kanseri için yapılan rahim ağzı yayması(smear) veya HPV testlerinden birisinde anormallik olması durumunda önerilen uygulamalardan bir diğeri LEEP ve Konizasyon işlemidir. Bu işlem ile HPV tanı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Enfeksiyona bağlı olarak rahim ağzında bir takım değişiklikler oluşabilir. Bunlar smear testi veya insan papilloma virüsü testi ile saptanabilirler. LEEP ve konizasyon ile yapılan rahim ağzı biyopsisi ile eğer yüksek dereceli lezyon (HSIL) saptanırsa hekiminiz hem bu hastalığın sınırlarını anlamak ve kanserleşme var mı anlamak için hem de tedavi etmek için rahim ağzınıza bu işlemi uygulayabilir. Alınan parça patolojiye gönderilerek hastalık hakkında daha net bilgi elde edilir.

LEEP işlemi, LEEP riskleri, işlem öncesi hazırlık, tedavi sonrası hakkında yazmış olduğum detaylı yazıya https://drdermanbasaran.com/leep-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

HPV Aşıları

2000 li yılların başında insan papilloma virüsüne karşı aşı üretilmesi başarılmıştır ve şu an ülkemizde de 4 lü ve 2 li olmak üzere iki tip insan papilloma virüsü aşısı bulunabilmektedir. HPV aşısı; Gardasil 4’lü ve Cervaix’tir.

Araştırmalar göstermiştir ki,

 • Aşılar, virüsün enfeksiyonları ve rahim ağzındaki kanser öncüsü değişiklikleri önlemede çok etkindir.
 • Virüsün aşısı genital siğillerin görülmesini azaltmaktadır.
 • Bu virüs ile ilişkili kanserlerin görülme riski azaltmaktadır.

İdeal aşılama yaşı 12-18 yaş olarak özetlenebilir.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, sizi kansere veya genital siğillere yol açabilecek belirli türlerine karşı korumaya yardımcı olur. Gardasil 9 markasıyla da bilinen HPV aşısı şunlara karşı koruma sağlar: HPV tip 16 ve 18 – rahim ağzı kanseri vakalarının% 80’ine neden olan 2 tip. HPV tip 6 ve 11, genital siğil vakalarının% 90’ına neden olur. Aşı, Serviks, anüs, vulva / vajina, penis veya boğaz kanserine yol açabilen başka 5 HPV türü de kapsar. (31, 33, 45, 52 ve 58 tipleri).

HPV Aşısı Kaç Doz Uygulanmaktadır?

HPV aşısı, bir dizi aşı halinde verilir. 15-45 yaş arası insanlar için HPV aşısı 3 ayrı aşıdır. İkinci doz ilk dozdan 2 ay sonra, üçüncü doz ise ikinci dozdan 4 ay sonra yapılır. Yani, toplamda 3 dozu da yapmak yaklaşık 6 ay sürüyor.

9-14 yaşları arasındaki kişiler için yalnızca 2 doz yapmanız gerekir. İkinci doz, ilk dozdan 6 ay sonra yapılır.

HPV Aşısı Kaç Yaşında Tercih Edilmelidir?

9 ila 45 yaş arasındaki tüm insanlar, genital siğillere ve / veya kansere neden olabilecek farklı HPV türlerine karşı korumak için aşı yaptırabilir. Çocukların aşıyı 11 veya 12 yaşında almaları önerilir, böylece cinsel olarak aktif hale gelmeden yıllar önce tamamen korunmuş olurlar.

Ancak yaşınız ne olursa olsun, HPV aşısının size fayda sağlayıp sağlamayacağını öğrenmek için hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Bulaştan Sonra Aşı Olunmalı Mı?

HPV aşısı, erken ergenlik döneminde olduğu gibi herhangi bir virüse maruz kalmadan önce verildiğinde en etkilidir . Klinik araştırmalar, HPV aşılarının, aşılama sırasında alıcıların enfekte olmadığı HPV aşı tiplerine atfedilebilen enfeksiyon ve hastalığa karşı güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.

HPV Aşısı Genital Siğilleri Tedavi Eder Mi?

Halihazırda genital siğilleriniz varsa, HPV aşısı onları tedavi etmeyecektir. Bununla birlikte, aşı sizi daha önce maruz kalmadığınız diğer HPV türlerine karşı yine de koruyabilir.

Tedavi Yöntemleri

HPV tedavi yöntemleri için etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Çoğu HPV enfeksiyonu herhangi bir soruna neden olmaz ve 2 yıl içinde vücudunuz tarafından temizlenir. Genital siğiller veya rahim ağzındaki hücrelerde değişiklik gibi sorunlara neden olursa tedavi gereklidir.

HPV Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mevcut bir tedavi yöntemleri yoktur – HPV (insan papilloma virüsü), dünya çapında cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olan 100’den fazla ilgili virüsten oluşan bir gruba verilen addır. Ancak HPV’nin yol açtığı siğillerin tedavisi mevcuttur.

İlaç Tedavisi

HPV tedavi yöntemleri, reçetesiz satılan salisilik asit ürünleri, yaygın siğilleri tedavi edebilir. Ancak bu ürünleri genital bölgedeki siğiller üzerinde kullanmayın.

Bazı hastalar için doktor aşağıdaki ilaçlardan birini reçete edebilir:

 • imiquimod (Aldara, Zyclara)
 • podofilox (Condylox)
 • triklorasetik asit
 • podofilin

Doktorunuza danışmadan, gerekli tanı ve uygun tedavi yöntemini öğrenmeden eczaneden aldığınız ilaçları genital bölgenize uygulamamalısınız.

Koter Tedavisi

HPV tedavi yöntemleri elektrokoter, penis, vulva veya anüs çevresindeki genital siğilleri düşük voltajlı bir elektrikli prob ile yakarak yok eder. Elektrokoter genellikle bir doktorun ofisinde veya bir klinikte yapılır.

Uyuşturan bir ilacın (lokal anestezik) enjeksiyonu genellikle ağrı kontrolü için kullanılır. Çıkarılacak veya yok edilecek siğil sayısına bağlı olarak bilinç kaybına neden olan ilaç (genel anestezik) kullanılabilir.

Lazer Tedavisi

HPV tedavi yöntemleri genital siğilleri yok etmek için bir lazer kullanılabilir. Lazer ameliyatı bir doktorun ofisinde veya klinikte, hastanede veya ayakta tedavi cerrahi merkezinde yapılabilir. Çıkarılacak siğil sayısına veya tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezik kullanılabilir.

Kadınlar için, HPV’nin neden olduğu anormal servikal hücre değişiklikleri, virüsün neden olduğu genital siğillerden farklı şekilde yönetilecektir. Doktorunuz, lazer ameliyatı gibi belirli ameliyat türlerini önerebilir.

Kriyoterapi Tedavisi

HPV tedavi yöntemleri kriyoterapi (kriyoterapi) genital siğilleri sıvı nitrojenle dondurarak yok eder. Bir doktor, siğillerin etrafına sıvı nitrojen uygular. Önce doku sıvı nitrojen ile dondurulur. Daha sonra dokunun çözülmesine izin verilir.

Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?

Epigallocatechin (EGC) ve epigal-locatechin gallate (EGCG) dahil olmak üzere Camellia sinensis (yeşil çay) yaprak kateşinleri ve bunlardan türetilen onaylanmış botanik ilaç olan sinekatekinler, genital siğiller için etkili olabilirler.

Hangi Durumlarda Tedavisi Uygulanır?

Çoğu HPV enfeksiyonu herhangi bir soruna neden olmaz ve 2 yıl içinde vücudunuz tarafından temizlenir. Genital siğiller veya rahim ağzındaki hücrelerde değişiklik gibi sorunlara neden olursa tedavi gereklidir.

HPV Tedavi Yöntemleri Kimlere Uygulanır?

Virüsün kendisi için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, HPV’nin neden olabileceği sağlık sorunları için tedaviler vardır: Genital siğiller, sağlık uzmanınız tarafından veya reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse genital siğiller kaybolabilir, aynı kalabilir veya boyut veya sayı olarak büyüyebilir.

HPV Tedavi Yöntemleri Kimlere Uygulanmaz?

Hastaların eğer tedavi yöntemlerinden birine karşı bir alerjisi var ise veya aha önceki uygulamalarda bir sorun saptandıysa o yöntem kullanılmamalıdır.

Uygun Tedavi Yöntemleri Nasıl Tercih Edilir?

Uygun tedavi yöntemleri, doktorunuzun muayenesinden sonra belli olacaktır.

Tedaviden Sonra Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalıdır?

HPV’ye sahip olmak, bir kişinin veya partnerinin mevcut ilişki dışında seks yaptığı anlamına gelmez. HPV’nin kendisini ortadan kaldıracak bir tedavisi yoktur. Genellikle vücudunuzun bağışıklık sistemi tarafından ele alınır. Normal bir cinsel yaşama sahip olmanızı engellemez.

Bulaş Devam Eder Mi?

Semptomlar (siğiller veya hücre değişiklikleri gibi lezyonlar) olmadığında virüs bulaşması hakkında pek çok şey bilinmemektedir, bu nedenle uzmanlar bu soruyu tam olarak cevaplayamaz. Bununla birlikte, araştırmalar, çoğu durumda sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sonunda HPV’yi temizleyeceğini veya baskılayacağını göstermektedir.

HPV hastalığı amacıyla randevu almak için TIKLAYINIZ.

Randevu Alın