&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı

Tüplerin çıkarılması ameliyatı bir diğer ifadeyle Salpenjektomi, rahmin iki tarafından çıkıp yumurtalık bölgesine doğru uzanan fallop tüplerinin ameliyatla çıkarılmasıdır. Bu operasyon sırasında çıkarılan fallop tüpleri, spermlerin kişilerin yumurtalıklarından rahmine geçerek döllenmesini sağlamaktır. Bu operasyon sonrasında hastalarda doğal olarak bazı değişimler yaşanacaktır. Birçok sebepten dolayı tercih edilen bu operasyonun genel amacı ve yapılma sebepleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Nedir?

Tüplerin çıkarılması ameliyatı nedir ve hangi durumlarda tercih edilir gelin birlikte inceleyelim. Öncelikle daha çok Salpenjektomi olarak bilinen bu cerrahi müdahale de kişilerin hamile kalmasını sağlayan fallop tüplerinin çıkarılması işlemi yapılır. Bu işlemle birlikte artık spermler yumurtalıklardan rahme taşınamayacağı için döllenme yani hamile kalma gerçekleşmez. Bu operasyon birkaç durumda gerçekleştirilir. Bu durumlar;

  • Bu yöntemin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri doğum kontrolüdür. Çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler kalıcı olarak bu şekilde doğum kontrolü sağlamaktadır.
  • Dış gebelik durumunda genellikle sperm rahme yerleşmez ve bunun yerine fallop tüplerine yerleşir. Bu durumda da tüperin yırtılma ve hastanın hayatını tehlikeye atma durumu ortaya çıkar. Bunu engellemek için salpenjektomi uygulanır.
  • Yumurtalık kanseri olma riski yüksek olan kişilerde bunu engellemek için erken bir müdahale olarak yapılabilir.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Nereden Yapılır?

Tüplerin çıkarılması ameliyatı karın içine girilmesi, yani laparoskopik cerrahi ile yapılır. Öncesinde hastanın yumurtalıkları, rahmi ve tüpleri incelenir. Buna göre uygun yöntemle tüpler bölgeden çıkarılır. Bazı durumlarda tüpler, bağırsaklara çok yapışık durumda olur. Bu durumda da tüplerin rahime en yakın olan bölümlerinden ilişkisi kesilir.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Nasıl Yaptırılır?

Salpenjektomi ameliyatı genel anestezi altında uygulanır ve hastalar operasyon sırasında herhangi bir acı hissetmez. Operasyon için hastanın karnından açılan iki kesi yardımıyla göbek deliğinden, ucunda kamera olan cihazlar yerleştirilir. Fallop tüpleri çıkarılırken kanama olmaması veya minimum seviyede olması için hassas cihazlar kullanılır. Dikkatli bir şekilde fallop tüpleri çıkarıldıktan sonra oluşturulan kesilere dikiş atılır. Bu kesiler kısa süre sonra kendiliğinden geçecektir.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Tüplerin çıkarılması ameliyatı olanlar operasyon sonrasında bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Bu önemli noktalar;

  • Uzman doktorunuzun sizlere reçete ettiği ilaçları mutlaka düzenli olarak almalısınız.
  • Mutlaka düzenli olarak kontrollere gidilmeli ve operasyonu gerçekleştiren doktorla görüşme sağlanmalıdır.
  • Operasyonun yapıldığı bölge enfeksiyon oluşumuna karşın mutlaka korunmalıdır. Özellikle bakteri ve virüs bulaşma riski olan havuz, deniz ve umumi tuvaletlerden uzak durulması gerekir.
  • Hasta durumuna göre en az 1 ay süresince cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Bu konuda doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.
  • Anormal biçimde vajinal akıntı, kanama ve karın ağrısı gibi şikayetlerde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Cerrahi müdahale sonrasında tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı azaltılması ve mümkünse tamamen bırakılmalıdır.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Fiyatı

Tüplerin çıkarılması ameliyatı fiyatı sanıldığı kadar yüksek değildir. Uzman bir doktor aracılığıyla kısa sürede gerçekleştirilen bu operasyonlar güvenilir olmakla beraber sanıldığı kadar yüksek maliyetli değildir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla bu tip operasyonları geçirebilir ve operasyon sonrasında gündelik yaşamınıza devam edebilirsiniz. Fiyat konusunda net bilgi almak için uzman doktorla görüşmeniz ve muayene olmanız gerekir. Ancak bu şekilde operasyon hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı Ankara

Tüplerin çıkarılması ameliyatı sizleri birçok riskten korurken ve rahat etmenizi sağlarken aynı zamanda sizlerden de bazı sorumluluklar bekler. Her şeyden önce bu operasyonu nerede, nasıl yaptırdığınız çok önemlidir. Bu operasyon için alanında uzman bir doktorla görüşmeniz ve mutlaka bir klinik ortamında operasyon geçirmeniz gerekir. Tüplerin çıkarılması ameliyatı Ankara gibi gelişmiş ve daha ileri teknolojilere sahip şehirlerde çok daha yaygın ve başarılı şekilde yapılır. Bu yüzden eğer imkânınız varsa bu tip şehirlerde operasyonu geçirmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Doç. Dr. Derman Başaran ile Tüplerin Çıkarılması Ameliyatı

Tüplerin çıkarılması ameliyatı konusunda Doç. Dr. Derman Başaran hocamız tecrübesi ve uzmanlığı ile size destek sağlar. Son teknoloji cihazlar ve gelişmiş yöntemler sayesinde bu alanda başarı oranı çok daha yüksek operasyonlar gerçekleştirmektedir. Ziyaret etmek ve muayene olmak için Ankara’da yer alan kliniğinden istediğiniz zaman randevu oluşturabilirsiniz.

Yaşama Randevu Alın !