&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

Dış Gebelik Ameliyatı

Dış gebelik ameliyatı hastaların doğru şekilde gerçekleşmeyen döllenme sürecinin sonlandırılması için uygulanır. Normal koşullarda yumurtalar, yumurtalıklardan fallop tüpleri yardımı ile rahme taşınır ve kişiler bu şekilde hamile kalabilir. Ancak bazı durumlarda bu taşınma işlemi doğru gerçekleşmez ve hasta normal bir şekilde hamile kalmaz ve dış gebelik gerçekleşir. Embriyo belirli bir süre sonra büyümeyeceği ve bulunduğu bölgeye zarar vereceği için mutlaka en erken biçimde dış gebeliğe son verilmesi gerekir.

Dış Gebelik Ameliyatı Nedir?

Dış gebelik ameliyatı nedir ve neden gereklidir merak edenler için bilgi vereceğiz. Öncelikle dış gebelik anne adaylarının sağlığını riske atan en önemli sorunlardan biridir. Bu sorun yaşandığında anne adaylarının ölüm riski oluşur. Bu yüzden de dış gebelik tespit edildikten sonra mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde gebeliğe son verdirilir. Bu noktada her zaman cerrahi müdahale de bulunulmaz. Ancak dış gebelik tüplere veya üreme organlarına zarar vermiş ise cerrahi müdahale uygulanır.

Dış Gebelik Ameliyatı Nereden Yapılır

Dış gebelik ameliyat uygulaması açık veya kapalı olarak yapılmaktadır. Kapalı operasyonda tıpkı sezaryen ameliyatı gibi uygulama yapılır. Ancak açık operasyonda ise bundan daha farklıdır. Açık veya kapalı olmasına hastanın genel durumuna göre karar verilir. Hastanın sağlığı hangisi için elverişli ise o uygulanır. Son yıllarda daha çok kapalı operasyonlar daha fazla tercih edilmektedir.

Dış Gebelik Ameliyatı Nasıl Yaptırılır?

Dış gebelik ameliyatı nasıl yapılır konusu merak edilen önemli bir konudur. Çünkü birçok anne adayını korkutan bir durum ve cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale kapalı veya açık şekilde yapılabilir.  Ayrıca iki türlü ameliyat yöntemi vardır. Bunlardan birinde tüpler zarar görmemişse gebelik dokusu alınır ve bu durumda kişilerin gebe kalma ihtimali azalsa da imkânsız olmaz. Diğer bir ameliyat çeşidinde ise tüpler yırtılmış ve zarar görmüştür. Yani bu durumda tercih edilir ve ne yazı ki bu durumda tüpler tamamen alınır ve kişilerin sonrasında hamile kalma şansları biter.

Gelişen teknolojiler sayesinde artık bu tip operasyonların neredeyse tamamı kapalı şekilde yapılabilmektedir. Hastaların sağlık durumuna göre uygun yöntem tercih edilerek uygulama yapılmaktadır.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Dış gebelik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar konusunda doktorunuz sizlere zaten bilgi verecektir. Ancak bizler yine de nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Dış gebelik ameliyatı sonrasında hastanın en fazla dikkat etmesi gereken konulardan biri enfeksiyon durumudur. Enfeksiyon kapmamak için üst düzey bir şekilde hijyene dikkat edilmesi gerekir.
  • Operasyondan sonra doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmanız ve aksatmamanız gerekir.
  • Operasyondan sonra havuz, deniz, hamam ve sauna gibi yerlere bir süre gitmemeniz gerekir.
  • Bazı doğum kontrol hapları tekrar dış gebelik riski ortaya çıkaracağı için bir süre bu hapların kullanılmaması gerekir.
  • Sigara kullanımı dış gebelik riskini artırdığı için bu süreçte ve mümkün olduğunca bundan sonraki yaşamınızda uzak durmanız gereken bir alışkanlıktır.

Dış Gebelik Ameliyatı Fiyatı

Dış gebelik ameliyatı fiyatı uygulanan yöntemlere ve hastanın durumuna göre değişir. Bazı hastalarda sadece gebelik dokusu alınırken bazı hastalarda tüplerin alınması sebebiyle daha da karmaşık bir operasyon yapılır. Bu bakımda da hem uygulanan yöntemler değişir hem de ameliyatın fiyatı değişir. Doktorunuz sizleri muayene ettikten ve operasyona karar verdikten sonra sizlere fiyat konusunda bilgi verecektir.

Dış Gebelik Ameliyatı Ankara

Dış gebelik ameliyatı Ankara gibi şehirlerde daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilen önemli bir operasyondur. Bu operasyon için kullanılan yöntemler ne kadar iyi olursa kişilerin tüplerinin alınmama ihtimali artar. Bu durumda da hamilelik şansları halen devam eder. Bu yüzden hastaların öncelikli tercihi tecrübeli ve gelişmiş yöntemler sunan uzman doktorlar olmalıdır.

Doç. Dr. Derman Başaran ile Dış Gebelik Ameliyatı

Dış gebelik ameliyatı konusunda Doç. Dr. Derman Başaran sizlere en iyi şekilde destek sunmakta ve başarılı operasyonlar gerçekleştirmektedir. Sizlere yardımcı olurken mümkün olduğunca dikkat ve özenle gebelik şansınızın bitmemesine yönelik hareket etmektedir. Tecrübesi ve uzmanlığı ile operasyonu sizler için çok daha risksiz hale getirmektedir.

Yaşama Randevu Alın !