&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

Yetişkinlerde Ameliyat Öncesi Cilt Temizliği

Ameliyat öncesi cildimizi nasıl cerrahi operasyona hazırlayabiliriz? Bu yazımızda, cerrahi müdahale öncesi yapılması gereken vücut temizliğini anlatacağız. Cilt temizliği, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olmak için büyük önem teşkil ediyor. Enfeksiyondan korunmak için aşağıdaki adımları inceleyip uygulamanızı tavsiye ediyoruz…

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki her adımı takip etmek için kendinize yeterince zaman ayırmaya dikkat etmelisiniz. Ameliyatlardan önce veya sonra sağlık çalışanları tarafından size Klorheksidin içeren bir yıkama sıvısı verilecektir.

Bu klorheksidin, bilinen en etkili mikrop öldürücülerinden biridir. Mikropların (bakterilerin) yanı sıra uygulama alanındaki virüs ve mantarları da öldürür ve bunu yaparken canlı dokuya zarar vermez. Eğer bu ürün sağlık çalışanları tarafından verilmezse doktorunuza danışarak eczaneden de temin edebilirsiniz. Şimdi ameliyat öncesi cilt temizliği yapmanın tüm aşamalarına geçiyoruz.

Ameliyat Öncesi Cilt Temizliği İçin Ağda veya Tıraş Yapmayın!

Gerekli malzemeler; Klorheksidin sabunu ve temiz bir bez veya yeni bir vücut süngeri, temiz havlu, temiz nevresim ve pijamalar.

Ameliyattan 3 gün önce yapılması / yapılmaması gerekenler; Ameliyat olacağınız bölgeyi ve çevresini tıraş etmeyin veya ağda yapmayın.

Ameliyattan önceki gece (18: 00’dan sonra) yapılması gerekenler;

  • Normal sabun ve şampuanınızı kullanarak duş alın veya banyo yapın ancak ameliyat bölgesini tıraş etmeyin.
  • Suyu kapatın veya azaltın.
  • Temiz el bezini ıslatın ve KLORHEKSİDİN sabununu açın. Sabun kullanımı esnasında doğrudan yüzünüze, başınıza veya genital bölgenize sabun uygulamayın. El bezine KLORHEKSİDİN sabunu yedirin ve cildinizi boyundan ayağa kadar yıkayın. Şişedeki sabunun yaklaşık yarısını kullanmış olmalısınız. Geri kalanı ameliyat olacağınız sabah kullanacaksınız.
  • KLORHEKSİDİN sabunu cildinizde 1 dakika bekletin, böylece cildinize nüfuz etme imkanı bulur.
  • Bir dakikalık sürenin ardından vücudunuzu ılık suyla durulayın ancak kesinlikle fırçalamayın. Durulama sırasında genital bölgeye hafif temas en iyisi olacaktır, sert müdahalelerden kaçının.
  • Cildinizi temiz bir havluyla kurulayın.
  • Duş veya banyodan sonra losyon, krem, pudra, parfüm veya makyaj ürünleri kullanmayın.
  • Temiz pijamalar giyin ve temiz bir nevresimde uyuyun.

Ameliyattan Önce Terlemekten Kaçının!

Cerrahi müdahalenin hemen öncesinde sabah uyanınca cilt temizliği yapmamız gerekiyor. Peki, bu bakım nasıl olmalı? İşte gerekli malzemeler, KLORHEKSİDİN sabun ve temiz bir bez veya yeni vücut süngeri. Bunların yanı sıra duştan çıktığımızda da temiz ürünler kullanmamız gerektiği için temiz havlular, iç çamaşırları ve giysiler hazır bulunmalı.

Evde ameliyatın sabahı (ameliyattan 2 saat önce) yapacağınız cilt temizliğinin aşamaları;

  • Yukarıda belirtilen 1’den 8’e kadar olan tüm adımları takip edin.
  • Ameliyattan önce sizi terletebilecek her şeyden kaçının. Çünkü cildinizin temiz ve ameliyata hazır olması gerekir.

Hastanede veya muayenehanede ameliyat sabahı sağlık personelleri, ameliyattan hemen önce burnunuza steril bir ilaç uygulayabilir. Bu ilaç, ameliyattan sonra ameliyat bölgenizde enfeksiyona neden olabilecek burun mikroplarını öldürmek için uygulanıyor. Steril ilaç burnunuzun içinde kahverengi bir leke bırakabilir ama ameliyattan sonra sümkürdüğünüzde bu kahverengi leke kaybolacaktır.

Cerrahi müdahale öncesi cilt temizliği gerekli bir uygulama ancak doktorunuza başvurarak gerekli malzemeleri sağlamanız daha yerinde olacaktır. Çünkü klorheksidine veya klorheksidin sabununun içindeki başka herhangi bir bileşene alerjiniz varsa kullanmamanız daha iyi olacaktır. KLORHEKSİDİN sabununu kullandıktan sonra kızarıklık, isilik veya kaşıntı fark ederseniz hemen durulayın ve bir daha kullanmayın. Ardından ameliyat için hastaneye ya da muayenehaneye gittiğinizde, sağlık ekibinize alerjinizi söyleyin. Bunlara ek olarak, bir ostomi torbanız varsa, Klorheksidin sabununu torba sisteminizin altında cilt üzerinde kullanmayın.

Yaşama Randevu Alın !