&amp;lt;iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-P3WK3JG"&lt;br /&gt;<br /> height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;gt;&amp;lt;/iframe&amp;gt;

CA-125 Testi

CA-125 testi, kandaki Cancer Antigen 125 adı verilen bir proteinin düzeyinin ölçüldüğü bir kan testidir. CA-125 değerleri çoğu yumurtalık kanseri olan kadında yüksek olarak saptanmaktadır. Yumurtalıklar kadın üreme sisteminde bulunan ve gebelik için gereken yumurtalar ve hormon üretiminden sorumlu olan organlardır. 

CA-125 Testi Nedir?

CA-125 testi yumurtalık hücrelerinde kontrolsüz bir çoğalma olduğunda oluşan yumurtalık kistleri ya da yumurtalık kanserini teşhis eden bir testtir. Yumurtalık kanseri, çoğunlukla ileri safhada saptanabilen ve ne yazık ki en ölümcül kadın kanserlerinden birisidir.

Yüksek test değerleri, yumurtalık kanseri dışındaki sebeplerden de olabileceği için, yumurtalık kanseri için yüksek risk taşımayan ortalama riskteki kadınlarda bu testin kanserin erken teşhisi için tarama amaçlı kullanımı doğru değildir.

Bu testin esas kullanım alanı hali hazırda yumurtalık kanseri tanısı almış kadınlardadır. Bu test, kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığı veya kanserin tekrar edip etmediği hakkında bilgi verebilir.

Yumurtalık Kanseri belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri için Yumurtalık Kanseri yazımı inceleyebilirsiniz.

CA-125 Testi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

CA-125 testi Yumurtalık kanseri(over kanseri) tedavisindeki sonuçları takip etmek için uygulanır. Eğer test sonucunuzun düzeyleri düşüyorsa tedavi işe yarıyor demektir.

Tedavi sonrası hastalık tekrarlarını takip edebilmekte kullanılır.

Yumurtalık kanseri yüksek olan ailesel meme-yumurtalık kanseri sendromu (BRCA1 veya BRCA2) olan hastalarda tarama amacıyla da yapılmaktadır.

Neden Teste İhtiyaç Duyulur?

Eğer yumurtalık kanseri için hali hazırda tedavi almaktaysanız CA-125 testi yapılması gerekebilir. Jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanınız veya medikal onkoloğunuz belli aralıklara bu testi isteyerek, tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak isteyecektir.

Yumurtalık kanseri riskiniz toplumun genlinden yüksek ise, sizi takip eden hekimler testi aralıklı olarak yaparak, risk değerlendirmesi yaparlar.

CA-125 Testi Nasıl Yapılır?

Bu test aynı diğer kan tahlilleri gibi gerçekleştirilir. Bir kan alma hemşiresi veya sağlık personeli küçük bir iğne vasıtası ile kol damarlarınıza girerek, bu test için gerekli küçük miktarda bir kan örneğini alıp laboratuvara gönderir.

CA-125 Kaç Olmalı?

Ca-125 testi sonuçları normal durumlarda 0 ile 35 değer referans aralığında olmalıdır. 35 ile 50 referans aralığındaki değerler kontrol altına alınmalıdır. Eğer Ca- 125 testi sonuçları 50 değerinden yüksek ise yumurtalık kanseri şüphesi ile tanı ve tedavi başlatılmalıdır.

CA - 125 Adet Döneminde Yükselir Mi?

Ca-125 testi adet döneminde ve gebeliğin ilk zamanlarında yükselebilmektedir. Bazı durumlarda Endometriozis oluşumu, pelvik iltihaplanmalar gibi durumlar da ca-125 seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.

Test Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir?

Eğer yumurtalık kanseri için tedavi görmekteyseniz ve tedavi sırasında test sonuçlarınız düşmekteyse bu tedaviye iyi yanıt verdiğinizi gösterir. Eğer test sonuçları tedaviye rağmen düşmüyorsa veya yükseliyorsa bu durum kanserin tedaviye cevap vermediğinin bir belirtisi olabilir.

Eğer daha önceden yumurtalık kanseri tedavisi gördüyseniz ve yapılan tetkiklerde test değeriniz yüksek olarak bulunduysa bu kanserin geri geldiğini anlatabilir.

Eğer yumurtalık kanseri için tedavi görmüyorsanız ve bir şekilde istenen test değeri yüksek olarak bulunduysa, bu bir kanser belirtisi olabilir fakat aynı zamanda kanser olmayan birçok durumda bu test değerinin yüksekliğine yol açabilir.

CA-125 test sonuçları şu durumlarda yükselebilir:

  • Endometriozis, bu hastalık rahim içi zarı tabakasının rahim dışında saptanmasıyla tanı koyulan ve sıklıkla infertilite ve pelvik ağrıya neden olan bir hastalıktır. Çikolata kist oluşumuna da neden olan endometriozisi olan hastalarda çoğu zaman test düzeyleri yükselmiştir.
  • Pelvik enfeksiyonlar, kadın üreme organlarındaki enfeksiyonlar da test yüksekliğine neden olur.
  • Myomlar bazen yüksek test değerlerine yol açabilirler.
  • Karaciğer hastalıklarında test düzeyleri yükselebilir.
  • Gebelikte test düzeyleri yükselebilir.
  • Adet gören kadınlarda, adet zamanlarında bakılan test değerleri yüksek olarak bulunacaktır.

Özetle, CA-125 testi genel olarak yumurtalık kanserinde tedavi yanıtı için kullanılır. Eğer takip eden hekiminiz yumurtalık kanserinden şüpheleniyorsa ve CA-125 testiniz yüksek olarak bulunduysa sizi bir jinekolog onkoloğun değerlendirmesini isteyecektir.

Dr. Derman Başaran’ ın İlgilendiği Alanlar

Jinekolojik kanserlerin erken tanısı ve cerrahi tedavisi.

Jinekolojik kanserli hastalarda cerrahi sonraki radyoterapi ve kemoterapi gereksinimlerinin belirlenmesi.

Kolposkopi.

Benign fakat komplike olmuş jinekolojik ve obstetrik problemlerin cerrahi tedavisi (genital fistüller, plazenta yapışma problemleri gibi)

konularla da ilgileniyorum. Tanı ve tedavi amaçlı randevu almak için Tıklayınız.

Yaşama Randevu Alın !